PASTATO ENERGINIS NAUDINGUMAS
Pagal STR 2.01.09: 2005 reikalavimus apskaičiuotas energijos kiekis, išreikštas pastato energinio naudingumo klase, reikalingas naudojant pastatą pagal paskirtį.
ENERGINIO NAUDINGUMO SERTIFIKAVIMAS
Teisės aktų reglamentuotas procesas, kurio metu:
- nustatomas pastato energijos sunaudojimas
- įvertinamas pastato energinis naudingumas priskiriant pastatą energinio naudingumo klasei (pagal energijos sąnaudas pastatai klasifikuojami į 9 klases: A++, A+ A, B, C, D, E, F, G
- išduodamas pastato energetinio naudingumo sertifikatas
ENERGINIS SERTIFIKAVIMAS PRIVALOMAS
Naujai statomų pastatų nuo 2016 m. lapkričio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A.
Naujai statomų pastatų nuo 2018 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A+.
Naujai statomų pastatų nuo 2021 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A++.
A, A+, A++ KLASĖS, KAIP ĮGYVENDINTI?
Projektuojant A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasės pastatus, turi būti įvertinta šių pastato rodiklių atitiktis Reglamento reikalavimams:
- pastato atitvarų skaičiuojamųjų savitųjų šilumos nuostolių;
- skaičiuojamųjų energijos sąnaudų pastato šildymui;
- pastato sandarumo;
- mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistemos techninių rodiklių;
- pastato kvalifikacinio rodiklio C vertės.
Pabaigus statybos darbus ir norint priduoti pastatą reikalingas energinio naudingumo sertifikatas, patvirtinantis, jog pasistatėte A klasės namą, kitaip negalėsite priduoti pastato. Norint gauti sertifikatą, atliekami detalūs skaičiavimai pagal projektinę medžiagą, kadastrinius matavimus ir atliekamas sandarumo testas. Norint užtikrinti teisingus projektinius sprendinius, pilnus energinio naudingumo skaičiavimus atliekame jau projektavimo stadijoje, kitu atveju, šansai „pataikyti“ į A ar aukštesnę klasę tik teoriniai. Tokiu būdu galime užtikrinti kokybišką projektą, atitinkantį A, ar aukštesnės klasės reikalavimus. Netgi identiškas A ar aukštesnės klasės pastatas pakartotinai statomas kitaip oreantuotame ar medžių šešėliuojamame sklype, gali jau nebeatitikti norimos klasės, nors viskas daroma identiškai. Neteisingai pastačius pastatą, vėliau „pritempti“ jį prie A ar aukštesnės klasės gali būti labai brangu.
DUK.
Kiek sutaupysiu šldymui, jei statysiu A klasės namą?
Pagal energinio naudingumo sertifikavimo reglamentą norminės energijos sąnaudos pastato šildymui skirtumas tarp A ir B klasių yra 2,5 karto. Jei B klasės pastatas bus šiltesnis už minimalius reikalavimus jam atitinkantį pastatą (nuo 120 iki 45 kWh į kv.m. per metus), skirtumas mažės ir atvirkščiai, jei A klasės pastatas bus šiltesnis už jam minimalius reikalavimus atitinkantį pastatą (nuo 45 iki 35 kWh į kv.m. per metus), skirtumas didės. Pagal preliminarius skaičiavimus vidutiniškai išlaidos šildymui tarp A ir B klasės skiriasi 2,7 karto.
Ar A klasei pasiekti pakanka padidinti sienų šiluminę varžą, sumontuoti geresnius langus ir įsirengti rekuperatorių?
Pastato energinio naudingumo klasę įtakoja daugybė sprendinių. Vienareikšmiškai nurodyti vieną parametrą , nuo kurio priklauso galutinis rezultatas yra sunku. Visi parametrai tam turi įtakos. Kuo pastatas turės mažiau langų ploto, kampų ar atsikišusių/ išlindusių fasado elementų tuo jis bus šiltesnis. A klasei be šiluminių išorinių atitvarų, langų, durų savybių svarbu rekuperatorius ir jo naudingumo koeficientas (teoriškai prie tam tikrų aplinkybių gal ir galima, bet praktiškai pasiekti A klasės, jei nebus įrengtas rekuperatorius, neįmanoma). Dar vienas svarbus (gal net pats svarbiausias) dalykas dėl A klasės yra pastato sandarumas. Pastato sandarumas A klasei nustatomas matavimo būdų. Jei bus teisingai parinktos konstrukcijos, įrengtos reikiamos vėdinimo ir šildymo sistemos, o statybos proceso metu darbai bus atliekami pakankamai kokybiškai bus pasiekti reikalaujami šiluminiai ir sandarumo rezultatai norimai klasei pasiekti.
Ar iš principo galiu gauti sertifikatą A klasei, jei projektas parengtas kaip B?
Nesvarbu kokia klasė būna nurodoma projekte. Sertifikate nurodoma tai, kas būna nustatoma sertifikavimo metu. Jei projekto rodikliuose bus nurodyta gauti ne mažesnę kaip B klasę, niekas nedraudžia gauti aukštesnę. Tik tuomet projekte turėtų būti visų galimų šilumos tiltelių konstrukcijų mazgai. O pastačius pastatą, jei visi kiti rodikliai atitinka, norint gauti A klasę privalomas sandarumo matavimas.
Ar labai sunku pasiekti A klasę įsirengiant židinį, ar tai turi mažai įtakos?
Židinio įrengimas stipriai pablogina sandarumo ir kitus rodklius, dėl to, norint gauti aukštą energinio naudingumo klasę, reikia specifinių sprendinių. Norint išlaikyti norminius rodiklius, kompensuojama pagerinant kitas pastato konstrukcijas ar inžinerinių įrenginių savybes, kas gali pabranginti galutinę statybos kainą.
Ar didelis skirtumas pasirenkant stogo konstrukciją, pvz plokščias ar daugiašlaitis?
Šiuo atveju esminio skirtumo nėra, nebent žiūrint iš reikalingo šilumos izoliacijos storio pusės. Plokščio stogo minimalus reikalingas šilumos izoliacijos storis bus mažesnis nei šlaitinio (plokščio stogo konstrukcijoje izoliacinė medžiaga bus vienalytė, o šlaitinio stogo atveju patalpinta tarp medinių konstrukcijų, o tai izoliacinės medžiagos šilumos savybes sumažins apie 25%). Abiems atvejams svarbiausia išspręsti šilumos tiltelių susikirtimo tarp sienos ir stogo klausimą.
Kokią įtaką daro stogelio įrengimas virš pietinių langų?
Didelės įtakos neturi. Daugiau reikėtų žiūrėti iš praktinės/finansinės pusės. Apsaugai nuo saulės galima įrengti ir išorines žaliuzes, markizes.
Ar didelią įtaką turi saulės kolektorių elektros generavimui įrengimas?
Nedidelė. Tai daugiau tvarus požiūris į energijos gavimą.
Kokį šilumos gaminimo būdą pasirinkti?
A ar aukštesnę klasę lengviau pasieksite jei šilumos šaltinis bus šilumos siurblys, o šildymas elektra bus pats blogiausias variantas. Visi kiti šilumos šaltiniai (dujų katilas, kieto kuro katilas ir tt.) vertinami individualiai, projektavimo stadijoje.
Kas dar įtakoja energinio naudingumo klasių rodiklius?
Sudetinga pastato architektūra, didelis šilumos tiltelių kiekis, dėl to būtini energinio naudingumo skaičiavimai jau projektavimo stadijoje, o ne pastačius namą ir norint jį sertifikuoti.